39 DNI SKOCZOWA

 

39 DNI SKOCZOWA TO JUŻ HISTORIA!

Tradycyjne świętowanie Dni Skoczowa przepełnione było estradowymi występami, konkursami, konkurencjami sportowymi, a także propozycjami kulinarnymi, czekającymi na  wszystkich odwiedzających rynek od 9-11 czerwca. Tłumnie zgromadzona publiczność miała okazję podziwiać wokalne i taneczne występy uczniów skoczowskiej gminy oraz młodych ludzi rozwijających swe talenty w formacjach i zespołach Miejskiego Domu Kultury. Nie zabrakło też urokliwych prezentacji przedszkolaków. Przyznano również nagrody w konkursie związanym tematycznie z bezpieczeństwem ruchu drogowego i ratownictwem z okazji VII Ogólnopolskich Dni Kultury Ratownictwa i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Różnorodność przygotowanego programu pozwalała każdemu wybrać coś dla siebie. Uroczyste świętowanie rozpoczął w piątek przemarsz korowodu młodzieży przez Skoczów. W korowodzie wzięły także udział legendarne postacie trytonowego grodu: Jan Warcęga (odgrywany po mistrzowsku przez Tadeusza Wojackiego), baba z koszem jaj oraz skoczki na co dzień figurujące w miejskim herbie. Elegancji i atrakcyjności korowodowi dodawały mażoretki z Miejskiego Ośrodka Kultury w Wodzisławiu Śląskim, wykonujące swój program w rytmach utworów prezentowanych przez Zakładową Orkiestrę Dętą KWK „Pniówek” z Pawłowic Śląskich. Następnie, po wyżej wspomnianych występach dziecięcych, na estradzie pojawiła się Kameralna Orkiestra Dęta MDK wraz z solistami: Lucyną Korcz, Justyną Hubczyk, Natalką Bukowską oraz Kingą Penkałą. Po ich występie na estradę zawitali soliści Zespołu Musicalowego z Osiedlowego Domu Kultury „Pegaz” w Bielsku – Białej. Wszyscy miłośnicy kabaretu dotarli na rynek w godzinach wieczornych i z pewnością nie żałowali tej decyzji, sądząc z ciepłego przyjęcia, jakim przywitano kabaret „Szum”. Padający deszcz również nie przeszkodził prośbom o bis, które kierowane były do gwiazdy piątkowego wieczoru – zakopiańskiego zespołu „Krywań”.

W sobotę po raz kolejny na estradzie swe uzdolnienia taneczno-wokalne zaprezentowali uczniowie skoczowskich szkół, jak również zespoły znane z ostrego, rockowego grania: „Urim”, „Respekt”, „Masters of Mind”. Dla wielbicieli regionalnych brzmień wystąpił, cieszący się wielkim uznaniem, Reprezentacyjny Zespół Miasta Ustroń „Równica”. Dobry humor zawładnął sceną, jak i zeszłego dnia, w godzinach wieczornych. Zaprezentował się kabaret „Słuchajcie”. Drugi dzień skoczowskiego świętowania zwieńczył występ Zbigniewa Wodeckiego, na który czekało morze widzów.

W niedzielę na skoczowskim rynku nie brakowało regionalnych akcentów. Przywołały je zespoły działające przy Miejskim Domu Kultury w Skoczowie: „Wrzos”, „Senior”, „Try-Ton”. Publiczność miała też okazję wysłuchać krótkiego recitalu Natalii Bukowskiej. Tuż po 12 letniej wokalistce na scenie pojawiły się żywiołowo tańczące dziewczyny z formacji: „Merlin” i „Impuls”. Powrót do folkowych klimatów zaoferował zespół „Redlin”, łącząc w przygotowanym programie rytmy regionalne z rockowymi i irlandzkimi. 39 Dni Skoczowa zakończył występ Michała Milowicza – mundialowego Elvisa, znanego publiczności z serialu „Sąsiedzi”.

Obchodom tegorocznych Dni Skoczowa towarzyszyło także tradycyjne rzucanie beretem. Po raz pierwszy mistrzostwa w tej specyficznej dyscyplinie zostały wzbogacone międzynarodowym wymiarem, dzięki czemu przeprowadzana po raz VII konkurencja nosiła nazwę I Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Rzucie Beretem. Współorganizatorem „beretowych atrakcji” było Towarzystwo Rekordów Niecodziennych. Zwycięzcą okazał się ubiegłoroczny rekordzista – Józef Adamik z Ochab – tym razem z wynikiem 25m 80cm. Beretem Rzucali także goście zaprzyjaźnionego miasta Kreutzal, uczestniczący w skoczowskim świętowaniu wraz z burmistrzem – Rudolfem Birmanem. Wśród innych konkursów przygotowanych dla mieszkańców Skoczowa miało miejsce wyróżnienie najciekawszego stoiska oraz najciekawszego produktu serwowanego na rynku z okazji Dni Skoczowa. Nagrody przyznało Skoczowskie Towarzystwo Kupiecko – Gospodarcze z Romanem Korwinem na czele. Najatrakcyjniejszym produktem okazała się miodula Stacha państwa Lucyny i Stanisława Zawadów z Pogórza, tymczasem wyróżnione stoisko należało do Andrzeja Klimowskiego z Łaczki, prezentującego rzeźbę ludową. Wylosowano także nazwiska zwycięzców z konkursie Banku BPH, którzy nagrody odebrali na scenie z rąk Miniki Dyduch oraz Rafała Ochodka – przedstawicieli tegoż banku, a dokładniej jego lokalnego oddziału. Obecność licznie zgromadzonej publiczności była również dobrą okazją, by przedstawić skoczowianom, a także publicznie nagrodzić laureatów konkursu plastyczno-literackiego „Moja Gmina za 5 lat”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Promocji Skoczowa „Mała Ojczyzna”.

39 Dniami Skoczwa w medialny sposób opiekował się „Głos ziemi cieszyńskiej”, „Wieści Skoczowa”, Radio Bielsko oraz internetowy portal Śląska Cieszyńskiego www.ox.pl. Pod ten adres zapraszamy wszystkich, którzy pragną przedłużyć sobie miłe chwile spędzone podczas tegorocznych Dni Skoczowa nie tylko na skoczowskim rynku. Doskonałą pamiątkę stanowią także skoczowskie pierniki, które w trzech wzorach można nabyć w cukierni „Haneczka”.

Julia Broda 
 
  
   
 
   
 
   


 


 


 


 
 
 

 

o nas | oferta | aktualności | plan imprez | dni skoczowa | galeria | kontakt
Copyright 1999 - 2007 MDK. All rights reserved.